Czym jest chlamydioza?

Chlamydioza jest jedną spośród najczęściej występujących chorób przenoszonych za pośrednictwem drogi płciowej i jednocześnie jedna z najważniejszych przyczyn niepłodności na całym świecie. Schorzenie to wywoływane jest przez Chlamydię trachomatis. Do zakażenia zwykle dochodzi z uwagi na stosunki analne albo pochwowe, kiedy jeden z partnerów to nosiciel. 

Na zarażenie chlamydią najbardziej narażone są nastolatki, jak i kobiety w przedziale wiekowym 20-24 lat

Symptomy, występują zwykle po upływie tygodnia od momentu zakażenia. Chlamydioza to jednakże schorzenie dosyć podstępne, które nierzadko nie daje w ogóle żadnych objawów, a pomimo tego sieje spustoszenie w organizmie swojego nosiciela. 

Zgodnie ze zgromadzonymi statystykami, około 75 procent kobiet, jak i 50 procent mężczyzn nie ma w ogóle symptomów zarażenia. Infekcja jednakże bardzo szybko się rozprzestrzenia, a osoby nią zarażone w sposób nieświadomy przenoszą bakterię na własnych partnerów seksualnych – o czym mówią stale lekarze ginekolodzy. 

Według badań przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, najbardziej narażoną na zarażenie grupą, będą nastolatki (46 procent ryzyka występowania chlamydiozy), jak i panie w przedziale wiekowym 20-24 lat. Z uwagi na to, iż osoby młode nierzadko nie są świadome skali ryzyka seksualnych infekcji, wczesne zarażenia chlamydią to sprawa dosyć powszechna. Stąd pojawia się potrzeba właściwej diagnostyki i działań o charakterze edukacyjnym. 

Symptomy chlamydiozy 

U kobiety o obecności chlamydii, świadczyć może zwiększenie się ilości wydzieliny z pochwy, pieczenie i świąd dróg rodnych, zmiana zapachu okolic intymnych. Poza tym zaniepokoić powinny: bóle w czasie współżycia, dyskomfort w czasie oddawania moczu, dolegliwości bólowe w podbrzuszu i gorączka, powracające upławy świadczące o zapaleniu w obrębie szyjki macicy, bolesne menstruacje, międzymiesiączkowe krwawienia. Z kolei zaś u panów niepokojące symptomy to między innymi: dyskomfort w czasie oddawania moczu, ropno-śluzowa wydzielina z cewki moczowej, bóle jąder, obrzęk i pieczenie penisa, świąd. 

Chlamydioza jest jednym spośród najważniejszych czynników ryzyka występowania żeńskiej niepłodności 

Nawet wówczas, kiedy symptomy nie pojawiają się, zaś pacjent czy pacjentka prowadzi aktywne seksualne życie, warto raz do roku wykonać test. Jest to bardzo ważne w wypadku: często pojawiających się infekcji w obrębie narządów płciowych kobiet będących w wieku 25 lat, które mają problemy z poczęciem dziecka, jak i częstej zmiany seksualnych partnerów. Co bardzo istotne, takiemu badaniu winni poddać się oboje partnerzy.  

Chlamydioza rozprzestrzeniając się na terenie całego organizmu, może również zainfekować sporo narządów i doprowadzi do groźnych powikłań, tym bardziej u pań. 

U kobiet nie poddawana leczeniu chlamydioza może poskutkować zapaleniem moczowej cewki, zapaleniem w obrębie gruczołu Bartholina czy też zapaleniem wątroby. To również jeden spośród najważniejszych czynników ryzyka występowania żeńskiej niepłodności. Dochodzi do tego, kiedy chlamydia doprowadza do zapalenia w obrębie miednicy mniejszej, a w rezultacie do niedrożności w obrębie jajowodów i zbliznowaceń. Statystycznie u jednej na pięć pań zarażonych wymienioną bakterią może dochodzić do zaburzeń niepłodności. 

Nie poddane leczeniu zarażenie zwiększa także ryzyko pojawienia się ciąży pozamacicznej, przedwczesnych porodów, zapalenia w obrębie błon płodowych, jak i ich zbyt wczesnego pęknięcia. Panie, u których występuje ciężki przebieg chlamydiozy, mogą wymagać wdrożenia hospitalizacji, leków przeciwbólowych i antybiotyków podawanych dożylnie. Zakażenie może także przejść z matki na dziecko w czasie akcji porodowej i doprowadzić u niego do zapalenia gałek ocznych, gardła, spojówek, zapalenia płuc albo ucha środkowego. 

U panów efekty uboczne zarażenia są tak samo poważne: niepłodność, zapalenie błony śluzowej w odbytnicy, zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie najądrza, jak również nie rzeżączkowe zapalenie w obrębie cewki moczowej. 

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *