długotrwały stres a erekcja

Czy stres wpływa na erekcję?

Problemy w pracy, napięty plan, konflikty, brak pewności siebie i obawa przed porażką – stres to cichy zabójca męskiej erekcji. Problemy z potencją mogą pojawić się nawet u mężczyzn młodych, zdrowych i atrakcyjnych. Przerwanie błędnego koła stresu i zaburzeń erekcji nie jest proste, jednak można je osiągnąć.

Zaburzenia erekcji mogą mieć różne przyczyny. Współczesna medycyna wyróżnia w tym zakresie podłoża: naczyniopochodne, hormonalne, farmakologiczne, anatomiczne, neurologiczne i psychogenne. W dobie szybkiego tempa życia i wszechobecnego stresu to właśnie podłoże psychogenne coraz częściej stwierdza się u mężczyzn cierpiących na problemy z potencją.

Stres – zabójca erekcji

Mężczyzna w okolicach trzydziestki, wysportowany i atrakcyjny, odnoszący sukcesy w pracy i na gruncie osobistym – wydawałoby się, że nie może mieć żadnych problemów ze sprawnością seksualną. A jednak. Nawet panowie zdrowi i w pełni sił mogą zmagać się z zaburzeniami erekcji. Dzieje się tak pod wpływem stresu – zarówno tego towarzyszącego nam na co dzień, jak i tego, który pojawia się w sytuacjach intymnych.

Aby zrozumieć, jak w rzeczywistości stres wpływa na męską potencję, należy przyjrzeć się nieco bliżej samemu mechanizmowi erekcji. Wymaga on prawidłowego działania dwóch układów ludzkiego organizmu: układu krwionośnego i układu nerwowego. Układ nerwowy składa się z układu przywspółczulnego i współczulnego. Pierwszy jest odpowiedzialny za poczucie relaksu i odprężenia, drugi to układ walki i ucieczki. Aby mechanizm erekcji był prawidłowy, przewagę musi objąć układ przywspółczulny. Odprężenie nie jest jednak możliwe, gdy dominuje układ współczulny – tak dzieje się w nieustającym stresie. Konflikt ten powoduje zaburzenia erekcji.

Zapomnieć o stresie

Zaburzenia erekcji objawiają się w różny sposób. Rzadko przybierają formę niemożności osiągnięcia wzwodu jako takiego. Zwykle jest to wzwód niepełny, zanikający w trakcie stosunku, a także trudność z doprowadzeniem do ejakulacji. U młodych mężczyzn stres może być związany z brakiem pewności siebie, obawą przed odrzuceniem czy ośmieszeniem podczas pierwszych kontaktów seksualnych. Panowie bardziej doświadczeni mogą borykać się ze stresem w pracy, ale mogą ich dręczyć także zaburzone relacje z partnerką, konflikty, obawa przez kolejną ciążą itp.

Oczywiście można wiele zrobić, by ograniczyć czynniki stresujące w swoim życiu. Nie zawsze można zmienić pracę. Można za to stworzyć warunki dobre do tego, aby od tej pracy psychicznie się oderwać, chociażby od weekendu do weekendu. Czasem konieczna jest pomoc specjalisty, który rozpozna źródło problemu i zaleci odpowiednie środki do jego wyeliminowania.

Powrót do sprawności seksualnej

Wpływ stresu na męską potencję zatacza pewnego rodzaju błędne koło. Napięcie wywołuje problemy z erekcją, a problemy z erekcją wywołują napięcie. W rezultacie każde kolejne zbliżenie wywołuje obawę, która przyczynia się do problemów z erekcją. Przerwanie tego łańcucha wymaga zastosowania leków na potencję. Lekarze najczęściej przepisują leki takie jak Kamagra, Cialis czy Levitra. Pomagają one odblokować zaburzone mechanizmy, a co za tym idzie odzyskać radość z udanego życia seksualnego. Co istotne, leki tego typu nie uzależniają, dzięki czemu można je w dowolnym momencie odstawić – po uregulowaniu zaburzonych funkcji organizmu.

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

One thought on “Czy stres wpływa na erekcję?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *