palenie papierosów a erekcja

Czy palenie papierosów prowadzi do impotencji?

Pytanie z pozoru wydaje się głupie, a odpowiedź oczywista. Papierosy pali co drugi mężczyzna, gdyby więc palenie prowadziło do impotencji, połowa mężczyzn byłaby niezdolna do współżycia seksualnego. Tak oczywiście nie jest. Aktualne dane mówią, że w Polsce na problemy z potencją uskarża się ponad 3,5 miliona mężczyzn. Na świecie jest ich ponad 150 milionów. Do połowy daleko. Nie znaczy to jednak, że palenie tytoniu nie może wywierać wpływu na męską kondycję seksualną. Owszem może i wywiera.

Palenie papierosów a erekcja

Jak wskazują badania, zdecydowana większość mężczyzn, którzy zgłaszają się do lekarzy z problemem zaburzonej erekcji, pali papierosy. Wniosek z tego nasuwa się sam: palenie tytoniu sprzyja problemom ze wzwodem. Nie znaczy to oczywiście, że każdy mężczyzna, który pali, prędzej czy później będzie miał takie problemy. Wyniki licznych badań wskazują na fakt, że u większości mężczyzn z zaburzeniami erekcji występuje czynnik negatywnie wpływający na zdrowie, jakim jest palenie tytoniu. U badanych mężczyzn, występowały jeszcze inne czynniki mogące wywoływać zaburzenia wzwodu. A zatem, trudno jednoznacznie stwierdzić, że papierosy a potencja mają na siebie bezpośredni wpływ. Stwierdzić natomiast można niezbicie, że palenie tytoniu jest jednym z czynników, które mogą wywołać takie zaburzenia.

Kiedy palenie papierosów może prowadzić do impotencji?

Papierosy mogą powodować zaburzenia w zwodu jeśli pali się ich dużo i przez dłuższy czas. Jak cały organizm, tak i układ krążenia, od którego kondycji zależy zdolność do erekcji, nie od razu reaguje na szkodliwe substancje zawarte w papierosach. Oznacza to, że im mężczyzna jest starszy i im więcej pali, tym większe jest prawdopodobieństwo, że czynnikiem wywołującym zaburzenia wzwodu jest właśnie tytoń.

Dlaczego palenie papierosów może zaburzać erekcję?

Paląc papierosy wprowadzasz do swojego organizmu nikotynę. Substancja ta ma zgubny wpływ na układ naczyniowy, od którego zależy zdolność do wzwodu. Nikotyna zwęża naczynia krwionośne i utrudnia przepływ krwi, także przez naczynia odprowadzające krew do penisa i znajdujące się w tym narządzie.