Brak orgazmu u mężczyzny – co może być przyczyną?

Orgazm to u mężczyzny naturalne następstwo erekcji i ejakulacji. Stanowi zwieńczenie udanego stosunku, pozwala rozładować napięcie, wprowadzić ciało i umysł w nastrój relaksu i odprężenia. Brak szczytowania jest nie tylko frustrujący, ale i niepokojący. Jeśli zdarza się często, może świadczyć o problemach zdrowotnych i wymagać leczenia

Stan podniecenia wywołuje w organizmie mężczyzny znaczące zmiany. Następuje przyspieszenie akcji serca, wzrasta tętno i ciśnienie krwi. Oddech jest przyspieszony, a niektóre partie mięśni – usztywnione. Naturalnym następstwem takiego stanu jest erekcja – napływ krwi do ciał jamistych prącia, dzięki której penis twardnienie, zwiększa swoją długość i objętość. Erekcja umożliwia penetrację. Gdy stan podniecenia utrzymuje się na wysokim poziomie odpowiednio długo, następuje ejakulacja, której towarzyszy męski orgazm.

Gdy brak orgazmu…

Zaburzenia seksualne na etapie końcowym stosunku mogą przybrać dwie formy: ejakulacji bez orgazmu lub dużej trudności z osiągnięciem ejakulacji, a co za tym idzie orgazmu. Obie formy mają podobne przyczyny. Wśród nich można wyróżnić:

  • Niedobór testosteronu
  • Nieprawidłową pracę układu nerwowego: udar, neuropatię cukrzycową, urazy rdzenia kręgowego, sklerozę
  • Choroby tarczycy
  • Nadużywanie alkoholu
  • Przyjmowanie niektórych leków
  • Przewlekły stres
  • Zaburzenia przysadki mózgowej
  • Choroby penisa

Problem z osiągnieciem orgazmu może mieć też źródło w psychice mężczyzny. Strach przed zapłodnieniem partnerki, niskie poczucie własnej wartości, depresja i inne choroby psychiczne, urazy psychiczne, złe doświadczenia seksualne, niewłaściwe wzorce wyniesione z domu – wszystko to może wywołać psychiczną blokadę, która spowoduje zablokowanie naturalnych mechanizmów.

Jak poradzić sobie z brakiem orgazmu

W większości przypadków powtarzająca się niezdolność do osiągnięcia orgazmu wymaga konsultacji lekarskiej. Leczenie zależy od przyczyny nieprawidłowości. Może obejmować diagnozę chorób układu nerwowego czy krwionośnego, tarczycy itp. Czasem konieczne jest odstawienie leków czy ograniczenie spożywania alkoholu. W niektórych przypadkach wprowadza się leki na potencję – tabletki z sildenafilem czy inną substancją czynną z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 odblokowują zaburzony mechanizm erekcji niezależnie od przyczyny problemu.

Bardzo ważne jest też wsparcie partnerki. Brak orgazmu u mężczyzny nie oznacza, iż przestała być dla niego atrakcyjna. Nie stanowi też dowodu zdrady. Komfort psychiczny w obliczu problemów natury seksualnej jest dla mężczyzny bardzo istotny. Nie pomogą tu drwiny, podważanie męskości czy obrażanie się. W niektórych przypadkach wyleczenie zaburzeń erekcji i problemów z osiągnięciem orgazmu wymaga wsparcia psychologa lub seksuologa. Niezależnie od tego, jaką drogę terapii wyznaczy nam lekarz prowadzący, warto ściśle stosować się do jego wytycznych. Tylko dzięki temu uda nam się rozprawić z uciążliwym problemem i odzyskać radość z życia seksualnego.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. Vote count: 2

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *