Białe małżeństwo, czyli życie bez seksu – czy to jest możliwe?

Białe małżeństwo ma miejsce wtedy, gdy para nie uprawia seksu od minimum 12 miesięcy. Zazwyczaj taka relacja istnieje dzięki obopólnej zgodzie małżonków. Partnerzy nie mają po prostu potrzeb seksualnych. Niestety, zazwyczaj tak nie jest, zaś całkowita rezygnacja z uprawiania seksu może prowadzić do ogromnej frustracji dla jednej ze stron. 

Czy życie bez seksu jest możliwe? 

Powyższe pytania z pewnością zadaje sobie każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z terminem „białe małżeństwo”. Brak seksu w małżeństwie zazwyczaj kojarzy nam się z niezdrową, całkowicie nienaturalną sytuacją, która świadczy o tym, iż w małżeństwie coś jest nie tak. Czym spowodowany jest brak seksu? Dzieje się tak, gdy temperamenty partnerów są całkowicie odmienne. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze jest tak, że kobieta nie posiada w ogóle potrzeb seksualnych, zaś mężczyzna ma je zbyt duże. Często zdarza się, że jest właśnie na odwrót. 

Często jest też tak, że osoba stroniąca od seksu ma tak naprawdę dość duże potrzeby, jednak nie rezygnuje ich z powodu wpojonych w dzieciństwie przekonać religijnych. Ludziom tym mówiono, iż seks jest grzechem – zarówno ten pozamałżeński jak i w małżeństwie. Chodziło o to, że jeżeli seks nie ma na celu doczekania się potomstwa, to nie powinno się go uprawiać. Ogromny problem z uprawianiem seksu mają także osoby po rozwodzie, które nie otrzymały unieważnienia ślubu w kościele. Mają one prawo do zawarcia nowego małżeństwa świeckiego, jednak dla kościoła w dalszym ciągu są związane z pierwszym małżonkiem aż do śmierci. 

Rezygnacja z seksu może być też spowodowana wieloma stanami lękowymi i traumami. U mężczyzn unikanie seksu spowodowane jest przede wszystkim zaburzeniami erekcji. Z kolei kobiety mogą unikać seksu, gdy mają różne problemy ginekologiczne, takie jak pochwica. Wszystkie te problemy w sferze seksualnej mogą mieć źródło w psychice. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że bez wsparcia specjalisty odzyskanie satysfakcji z odbywania stosunków seksualnych może być prawdziwym wyzwaniem. Sposób terapii zawsze dostosowywany jest do indywidualnych uwarunkowań danego człowieka, dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza w celu przeprowadzenia właściwej diagnozy. 

Na czym polega białe małżeństwo z wyboru? 

Brak seksu w małżeństwie nie zawsze wynika z chorób czy różnego rodzaju dolegliwości. Są małżeństwa, które rezygnują z seksu za obopólną zgodą. W niektórych przypadkach partnerzy uznają tego typu związki za szczęśliwe. Najważniejsze jest tutaj to, aby każda ze stron świadomie podjęła swoją decyzję odnośnie rezygnacji z seksu. Jeżeli jeden z partnerów wymusza na swojej drugiej połówce podjęcie określonej decyzji, to wówczas taki związek nie ma szans na przetrwanie. 

Na tworzenie białego małżeństwa zazwyczaj decydują się te osoby, które w przeszłości miały już wiele doświadczeń seksualnych i od dłuższego czasu nie mają już żadnych potrzeb w sferze intymnej. W fachowej terminologii medycznej brak zainteresowania seksem określa się jako aseksualność. Aseksualiści nie wykazują zainteresowania sferą seksu ani innymi osobami. Osoby z tą przypadłością nie cierpią na żadne dodatkowe schorzenia, które mogłyby powodować obniżenie libido bądź sprawności seksualnej. Tworzenie małżeństwa przez dwie osoby aseksualne jest jak najbardziej możliwe. W praktyce takich małżeństw jest naprawdę dużo. 

O czym powinny pamiętać osoby tworzące białe małżeństwo? 

Tworzenie białego małżeństwa powinno być świadomym wyborem każdej z osób. Partnerzy powinni także stawiać na szczerość oraz prowadzić ze sobą jak najwięcej rozmów. Wymiana myśli oraz wspieranie się w trudnych chwilach z pewnością scementuje taki oryginalny związek. Na świecie istnieje bardzo wiele białych małżeństw z wieloletnim stażem. Osoby tworzące taki związek muszą uwzględniać wzajemnie swoje potrzeby. Jeżeli nie zostanie osiągnięte porozumienie bądź gdy jedna ze stron będzie miała niezaspokojone potrzeby seksualne, może posunąć się nawet do zdrady. Aby białe małżeństwo miało sens, partnerzy muszą być na 100% pewni, że nie mają potrzeb w sferze seksualnej. 

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. Vote count: 0

Oceń post jako pierwszy!

O autorze

Jestem lekarzem z 20-letnim doświadczeniem zdobytym na arenie polskiej i międzynarodowej. Ukończyłem Warszawski Uniwerystet Medyczny i obecnie prowadzę prywatną praktykę lekarską w gabinecie urologiczno-andrologicznym w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń erekcji, diagnostyce zaburzeń męskiego układu płciowego, rozwiązywaniem problemów z impotencją i niepłodnością. Moje kompetencje podnoszę poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach i szkoleniach z powyższego zakresu.

Polecane opracowania medyczne na temat skuteczności viagry:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *